Dji 0550.mp4 Snapshot 05.16.800

A KÖME tréninget tervez az Y generáció megszólítása kapcsán. Ehhez kérjük örökségi szakemberek segítségét

Örökségi helyszínnel foglalkozol? Tudni szeretnénk a véleményed!
3 napos tréning előkészítésén dolgozunk, ami a milleniumi korosztály (más néven Y generáció, akik 1980 és 2000 között születtek) és az örökségi helyszínek (kulturális és természeti örökség) kapcsolatával foglalkozik. 
Kérjük, töltsd ki kérdőívünket!

A KÖME egy 3 napos tréning előkészítésén dolgozik, ami a kulturális és természeti örökségi helyszínekkel foglalkozó szakembereket segíti abban, hogy megszólítsák és bevonják az. ú.n. millenniumi korosztályba tartozó (más néven Y generációs, 1980 és 2000 között született) közönséget.

A képzés fejlesztésénél négy alapvető kérdésre összpontosítunk:

  • Milyen szükségletei, elvárásai lehetnek a milleniumi generációnak az örökséggel kapcsolatban, és mi motiválhatja őket arra, hogy foglalkozzanak vele?
  • Milyen, az elköteleződés különböző szintjeit képviselő, örökséggel kapcsolatos tevékenységekbe vonható be ez a korosztály, mire vannak jó példák?
  • Milyen információk hiányoznak erről a generációról, amelyek segíthetnék az örökségi szakembereket a bevonásukkal kapcsolatos stratégiák kidolgozásában?
  • Milyen kompetenciák (tudás, készségek, attitűdök) hiányoznak az örökségi szakembereknél ahhoz, hogy megfelelően kommunikáljanak és együttműködjenek a millenniumikkal?

A fenti kérdésekre első körben forráskutató és -elemző módszerekkel gyűjtöttünk válaszokat. Többtucatnyi, szakterületeken átívelő (pedagógia, szociálpszichológia, örökségvédelem, muzeológia, stb.) kutatási jelentés, cikk, szakmai ajánlás jegyzetelése és összefoglalása után kaptunk egy elsődleges képet arról, hogy a világ különböző pontjain mik a tapasztalatok és gondolatok ezzel a generációval kapcsolatban. Kialakult egy listánk is olyan ismeretekről és készségekről, amelyek leghangsúlyosabban jelentek meg a millenniumiakkal való együttműködéseknél.

Következő lépésként kérdőívet készítettünk, amellyel a közönséggel foglalkozó különféle szakemberek (helyszínek kezelői, frontszemélyzet, örökségi/környezeti nevelők, kommunikációs szakemberek, kurátorok stb.) tapasztalataira, véleményét szeretnénk felmérni. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy a gyakorlatban mely tudások és készségek élveznek prioritást. Vannak-e országonként, örökségtípusonként vagy egyéb kategóriák mentén kialakult eltérések? Le szeretnénk ellenőrizni azt is, hogy vannak-e olyan kompetenciák, amelyek nem kerültek elő az általunk feldolgozott forrásokban, viszont szükséges lenne a fejlesztésük? A kérdőíves felmérést nemzetközi szakmai partnereinkkel közösen különböző európai országok bevonásával végezzük.

A kérdőív itt érhető el, kitöltése névtelen és 5-10 percet vesz igénybe: https://cutac.qualtrics.com/jfe/form/SV_82lOJjNC6iLqE98

December 4-ig várjuk a válaszokat, és ezek alapján pontosítjuk majd, mely témákra helyezzünk hangsúlyt a tervezett tréningünk során.

A tréning a Cooltour című nemzetközi együttműködés keretében valósul meg. A Cooltour projektről bővebb információ itt található: https://project.cooltour.app

Fotó: Pálvölgyi Ádám, Dinya Zoltán / BME Építészmérnöki Kar